Consider the following competing hypotheses and accompanying sample data. Use Ta
ID: 3434378 • Letter: C
Question
Consider the following competing hypotheses and accompanying sample data. Use Table 1.
Calculate the value of the test statistic. (Negative values should be indicated by a minus sign.Round intermediate calculations to 4 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
At the 10% significance level, calculate the critical value. (Negative value should be indicated by a minus sign. Round your answer to 3 decimal places.)
Consider the following competing hypotheses and accompanying sample data. Use Table 1.
H0: p1 ? p2 ? 0 HA: p1 ? p2 < 0Explanation / Answer
(a) p1=224/442=0.5067873
p2=236/442 = 0.5339367
The test statistic is
Z=(p1-p2)/sqrt(p1*(1-p1)/n1+p2*(1-p2)/n2)
=(0.5067873-0.5339367)/sqrt(0.5067873*(1-0.5067873)/442+0.5339367*(1-0.5339367)/442)
=-0.81
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
(b) It is a left-tailed test.
Given a=0.1, the critical value is Z(0.1) =-1.282 (from stnadard normal table)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
(c)Do not reject H0 since the value of the test statistic is not less than the critical value.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.