Use Poisson approximations to investigate the following types of coincidences. T
ID: 3435278 • Letter: U
Question
Use Poisson approximations to investigate the following types of coincidences. The usual assumptions of the birthday problem apply, such as that there are 365 days in a year, with all days equally likely.
(a) How many people are needed to have a 50% chance that at least one of them has the same birthday as you?
(b) How many people are needed to have a 50% chance that there are two people who not only were born on the same day, but also were born at the same hour (e.g., two people born between 2 pm and 3 pm are considered to have been born at the same hour).
Explanation / Answer
a) Prob atleast one more person has the same birthday
=50% = 0.5
We have to find the no of persons
p for a person to have birth day on a particular day = 1/365
If n is the no of persons, then Poisson parameter = n/365
Poisson prob for x>=2, is 0.5 means parameter = 1.67865
i.e. n/365 = 1.67865
n = 612.70 = 613
b) For same hour p =1/24 for each
Hence for lemda as previous 1.67865 for two people
1.678675 = n/365*24
or n = 14712 people
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.