2. You want to test the strength of a certain type of steel cable, which should
ID: 3435521 • Letter: 2
Question
Explanation / Answer
Mean =400 psi, std dev = 50 psi
Given this follows a normal distribution.
n =64, Hence std error = 50/rt 64 = 6.25
Z score for 388 = -12/6.25 = -1.92
z score for 406 = 2.88
z score for 415 = 2.4
a) P(388<x<406) = P(-1.92<z<2.88) = 0.4726+0.4979 = 0.9705
b) P(x>415) = P(z>2.4) = 0.5-0.4918 = 0.0082
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.