A service process has tive steps Every customer must go through Step 1,step 2, S
ID: 343570 • Letter: A
Question
A service process has tive steps Every customer must go through Step 1,step 2, Step 3, Step 4, and Step 5 Step 1 has a capacity of 6 12 customers per hour Step 2 has a capacity of 9.6 customers per hour Step 3 has a capacity of 8 11 customers per hour Step 4 has a capacity of 9.34 customers per hour, and Step 5 has capacity of 7 38 customers per hour The process operates 9 hours per day Use at least 4 decimals in calculation and answer What is the cycle time of the service process in minutes per customer? The cycle time is minutes per customerExplanation / Answer
Hello! Hope this answer helps! Please do leave a thumbs up! Feel free to comment if you need further help.
The total capacity of all the steps = (6.12+9.6+8.11+9.34+7.38)
= 40.55 customers per hour
= 40.55/60 customers per minute
A process is 9 hours a day
Therefore, cycle time is = 9/(40.55/60) minutes
= 540/40.55
=13.3169
Cycle time is 13.3169 minutes per customer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.