Assume that blood pressure readings are normally distributed with a mean of 117
ID: 3436338 • Letter: A
Question
Assume that blood pressure readings are normally distributed with a mean of 117 and a standard deviation of 5. A researcher wants to select people for a study but wants to exclude the people to top and bottom 10 percent. What are the upper and lower readings that would qualify people to participate in the study? Which of the following is not a characteristic of a binomial experiment? There are a fixed number of trials. Each trial depends on the previous outcome. There are only two possible outcomes, a success or a failure The probability of success is the same for each trial.Explanation / Answer
24) Mean = 117
sigma = 5
For 90%
z = 1.28
Margin of error = 6.40
Hence the upper and lower are 117+6.40 and 117-6.4
= 123, 111
OPtion c
25)
Option b is wrong.
In a binomial Each trial depends on the previous outcome is wrong.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.