28 and 29 refer to the following setup: In a random sample of 100 homes in a cer
ID: 3437684 • Letter: 2
Question
28 and 29 refer to the following setup: In a random sample of 100 homes in a certain city, it is found that 8 are heated by oil. What is the lower limit of a 95% confidence interval for the proportion of homes in that city heated by oil? Answer: 29. Investigators plan to sample homes in another city to estimate the proportion of those heated by oil. We have no prior knowledge about the proportion of homes in that city that might be heated by oil. How many homes should they sample to obtain a 95% confidence interval for the true city proportion heated with oil that has width at most 0.05?Explanation / Answer
POPULATION PROPORTION (without p)
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.08
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.02712932
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.025
Thus, z(alpha/2) = 1.959963985
Thus,
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.02682751 [ANSWER]
********************
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
E = width/2 = 0.025
p = 0.5
Thus,
n = 1536.583528
Rounding up,
n = 1537 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.