A beverage company uses a machine to fill one-liter bottles with water (see figu
ID: 3438565 • Letter: A
Question
A beverage company uses a machine to fill one-liter bottles with water (see figure). Assume that the population of volumes is normally distributed. (a) The company wants to estimate the mean volume of water the machine is putting in the bottles within 1 milliliter. Determine the minimum sample size required to construct a 90% confidence interval for the population mean. Assume the population standard deviation is 5 milliliters. (b) Repeat part (a) using an error tolerance of 2 milliliters. Which error tolerance requires a larger sample size? Explain. (a) The minimum sample size required for an error tolerance of 1 milliliter is bottles. (b) The minimum sample size required for an error tolerance of 2 milliliters is bottles. Which error tolerance requires a larger sample size? Explain. The error tolerance of requires a larger sample size. As the error size decreases, a sample must be taken to obtain sufficient information from the population to ensure the desired accuracy.Explanation / Answer
a)
Compute Sample Size
n = (Z a/2 * S.D / ME ) ^2
Z/2 at 0.1% LOS is = 1.64 ( From Standard Normal Table )
Standard Deviation ( S.D) = 5
ME =1
n = ( 1.64*5/1) ^2
= (8.2/1 ) ^2
= 67.24 ~ 68
b)
Compute Sample Size
n = (Z a/2 * S.D / ME ) ^2
Z/2 at 0.1% LOS is = 1.64 ( From Standard Normal Table )
Standard Deviation ( S.D) = 5
ME =2
n = ( 1.64*5/2) ^2
= (8.2/2 ) ^2
= 16.81 ~ 17
The error tolerance of one requires a larger sample size
as the error size decreases a larger sample size must taken
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.