An investor is planning on buying a parking garage. The profitability of the pro
ID: 3439192 • Letter: A
Question
An investor is planning on buying a parking garage. The profitability of the project depends on the parking patterns of the potential customers at the garage. The investor assumes that 40% of the customers stay less than 1 hour, 20% will stay from 1 to 2 hours, 15% will stay from 2-4 hours, and 25% will stay more than 4 hours. In a random sample of the parking patterns at a nearby parking lot the following distribution was observed:
1-2 hrs
Test the investor's assumptions at the 5% level of significance.
Time: <1 hr1-2 hrs
2-4 hrs >4 hrs Observed Frequency: 100 35 25 40Explanation / Answer
Sign. Lvl. 0.05
Doing an observed/expected value table,
O E (O - E)^2/E
100 80 5
35 40 0.625
25 30 0.833333333
40 50 2
Using chi^2 = Sum[(O - E)^2/E],
chi^2 = 8.458333333
As df = a - 1,
a = 4
df = a - 1 = 3
Then, the critical chi^2 value is
significance level = 0.05
chi^2(crit) = 7.814727903
Also, the p value is
p = 0.03743079
Thus, comparing chi^2 and chi^2(crit) [or, p and significance level], we REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Thus, there is significant evidence to reject the claimed distribution of the distributor. [CONCLUSION]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.