A new medical test has been designed to detect the presence of the mysterious Br
ID: 3441706 • Letter: A
Question
A new medical test has been designed to detect the presence of the mysterious Brainlesserian disease. Among those who have the disease, the probability that the disease will be detected by the new test is 0.82. However, the probability that the test will erroneously indicate the presence of the disease in those who do not actually have it is 0.04. It is estimated that 18 % of the population who take this test have the disease.
If the test administered to an individual is positive, what is the probability that the person actually has the disease?
Explanation / Answer
Let
D = disease positive
T = test positive
Thus,
P(D|T) = P(D) P(T|D) / P(T)
As
P(T) = P(D) P(T|D) + P(D') P(T|D') = 0.18*0.82 + (1-0.18)*0.04 = 0.1804
Thus,
P(D|T) = 0.18*0.82 / 0.1804 = 0.818181818 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.