Suppose the Internal Revenue Service is studying the category of charitable cont
ID: 3442396 • Letter: S
Question
Suppose the Internal Revenue Service is studying the category of charitable contributions. A sample of 26 returns is selected from young couples between the ages of 20 and 35 who had an adjusted gross income of more than $100,000. Of these 26 returns 6 had charitable contributions of more than $1,000. Suppose 5 of these returns are selected for a comprehensive audit.
What is the probability exactly one of the five audited had a charitable deduction of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.)
What is the probability at least one of the audited returns had a charitable contribution of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.)
(b)What is the probability exactly one of the five audited had a charitable deduction of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
probability that persons had a charitable deduction of more than $1,000= 6/26
now number of persons who had a charitable deduction of more than $1,000 follows binomial distriburion with n = 5 and p =6/26
b) 5C1 (6/26) (20/26)^4 = 0.403994
C) probability at least one of the audited returns had a charitable contribution of more than $1,000
= P(X>=1)
=1-P(X<1)
= 1- P(X=0)
1- 5C0 (6/26)^0 (20/26)^5
=1-0.269329
=0.730671
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.