Chester has negotiated a new labor contract for the next round that will affect
ID: 344931 • Letter: C
Question
Chester has negotiated a new labor contract for the next round that will affect the cost for their product Crimp. Labor costs will go from $7.82 to $8.42 per unit. Assume all period and other variable costs remain the same. If Chester were to absorb the new labor costs without passing them on in the form of higher prices, how many units of product Crimp would need to be sold next round to break even on the product?
Current Selling Price = $34.00
Total Period Cost = 6,383.00
Units sold last year = 1,264
Explanation / Answer
Answer:-
Variable cost last year =selling price - period cost /units produced
= 34-(6383/1264)= 28.5
Period cost = fixed cost = 6383
Variable cost =28.5+8.42-7.82=29.10
Break even point (units) = fixed cost/contribution margin
Contribution margin= selling price- Variable cost
= 34-29.10= 4.90
Break even= 6383/4.90= 1302.65 = 1303
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.