A book publisher has fixed costs of $340,000 and variable costs per book of $9.0
ID: 345786 • Letter: A
Question
A book publisher has fixed costs of $340,000 and variable costs per book of $9.00. The book sells for $20.00 per copy.
a. How many books must be sold to break even? (Roundup your answer to the next whole number.
b. If the fixed cost increased, would the new break-even point be higher or lower?
Higher
Lower
It would remain the same
There is insufficient information to answer this question
c. If the variable cost per unit decreased, would the new break-even point be higher or lower?
Higher
Lower
It would remain the same
There is insufficient information to answer this question
Explanation / Answer
Fixed Cost = 340,000 $
Variable Cost = 9 $ per unit
Selling price = 20 $ per unit
a. Breakeven = FC/ (Selling Price – Variable cost)
= 340,000/11 = 30909.09 = 30,909 units
b. If fixed cost is increased, breakeven units will increase.
c. If variable cost is decreased, breakeven units will decrease.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.