A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must deci
ID: 347883 • Letter: A
Question
A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must decide whether to purchase the motors for the appliance from a vendor at $10 each or to produce them in-house. Either of two processes could be used for in-house production; Process A would have an annual fixed cost of $170,000 and a variable cost of $6 per unit, and Process B would have an annual fixed cost of $195,000 and a variable cost of $5 per unit. Determine the range of annual volume for which each of the alternatives would be best. (Round your first answer to the nearest whole number. Include the indifference value itself in this answer. Enter your last answer as a whole number).
For annual volumes of __________ or less, A) production in house at $5 per unit OR B)purchase from the vendor OR C) production in house at $6 per unit is best.
For annual volumes at or above that amount, it is best to produce in house at a variable cost of $____ per unit.
A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must decide whether to purchase the motors for the appliance from a vendor at $10 each or to produce them in-house. Either of two processes could be used for in-house production; Process A would have an annual fixed cost of $170,000 and a variable cost of $6 per unit, and Process B would have an annual fixed cost of $195,000 and a variable cost of $5 per unit. Determine the range of annual volume for which each of the alternatives would be best. (Round your first answer to the nearest whole number. Include the indifference value itself in this answer. Enter your last answer as a whole number).
Explanation / Answer
Total cost TC = Fixed cost + Variable cost*Quantity
Vendor total cost = 10Q
Option 1 TC = 170000 + 6Q
Option 2 TC = 195000 + 5Q
By equalling the total cost we get the breakeven point
Vendor TC = Option 1 TC
10Q = 170000 + 6Q
Q = 42500
Vendor TC = Option 2 TC
10Q = 195000 + 5Q
Q = 39000
Option 1 TC = Option 2 TC
170000 + 6Q= 195000 + 5Q
Q = 25000
From this we can say for annual volumes of 39000 or less purchase from the vendor is best
For annual volumes at 39000 or above that amount, it is best to produce in house at a variable cost of $5 per unit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.