100% 1. The Figure to the right is a model of the cardiovascular system. It cons
ID: 3511996 • Letter: 1
Question
100% 1. The Figure to the right is a model of the cardiovascular system. It consists of a heart and a circulation that perfuses the lungs (pulmonary circulation) and the other major organs (heart, brain, muscle, bone, Gl+ liver, kidney, skin, and others (lumped together). The cardiac output (CO) is 5 L/min. The % of CO for each organ is given. The pressure at the aorta (MAP) is maintained constant at 102 mm Hg and the right atrial pressure is 2 mm Hg. The pressure in the pulmonary artery is 15 mmHg and at the left atrium it is 5 mmHg. Sglees a) What is the total peripheral resistance (TPR)? b) What is the pulmonary vascular resistance?Explanation / Answer
a)
the cardiac output = 5 L/min
mean arterial pressure (MAP) = 102mmHg
mean venous pressure = the right atrial pressure = 2 mmHg
total peripheral resistance (TPR) = 80x(Mean Arterial Pressure - Mean Venous Pressure ) / Cardiac Output.
= 80x(102-2)/5
=1600 mmHg.min.L-1
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
b)
pulmonary artery pressure = 15mmHg
pulmonary wedge pressure = left atrium pressure= 5mmHg
cardiac output = 5 L/min
Pulmonary vascular pressure = 80*(Pulmonary artery pressure – Pulmonary wedge pressure)/Cardiac output
= 80*(15-5)/ 5
= 160 mmHg.min.L-1
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.