Consider a laundry service that has 3 steps to its process. Step 1 is Washing, S
ID: 352474 • Letter: C
Question
Consider a laundry service that has 3 steps to its process.
Step 1 is Washing, Step 2 is Drying, Step 3 is Ironing & Step 4 is Packaging.
Step 1 Washing is a batch operation, with a batch size of 50 pieces of clothing, variable time of 15 seconds per piece and a fixed time of 20 minutes. There is one washing machine.
Step 2 Drying is also a batch operation, with a batch size of 40 pieces of clothing, variable time of 20 seconds per piece, and a fixed time of 60 minutes. There is one drying machine.
Step 3 is a manual operation where a team of 2 workers iron the clothes; each worker takes on average 3 minutes to iron a piece of clothing.
Step 4 is again a manual operation, where only one worker packages the clothes in an average of 2 minutes per piece; only 50% of the clothes need packaging.
Answer the next several questions based on the data above.
The capacity at washing in pieces of clothing per hour is (pick the closest integer):
Question 26 options:
a 62 per hour
b 72 per hour
c 92 per hour
d 102 per hour
a 62 per hour
b 72 per hour
c 92 per hour
d 102 per hour
Explanation / Answer
Capacity for each step is as below:
Step 1 = For 1 batch, Total time = Fixed time + 50*variable time = 20 + 50*15/60 = 32.5 minutes
Units per hour = 60*50/32.5 = 92.3
Step 2 = 60 + 40*20/60 = 73.3 minutes
Units per hour = 60*40/73.3 = 32.73
Step 3 = One worker takes 3 minutes. So output = 20 per hour. With two it is 40 per hour
Step 4 = 2 minutes per piece. So, 30 units per hour. But only 50% require it. So, output per hour is equivalent to 30/50% = 60
Ans: Capacity at washing is 92 (C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.