A three-year financial project is forecast to have net cash inflows of $40,000lf
ID: 352514 • Letter: A
Question
A three-year financial project is forecast to have net cash inflows of $40,000lfor its duration. It will cost $90,000 to implement the project, $45,000 of which payable at the beginning of the project, and the remainder equally payable at the end of each year of the project. If the required rate of return is 15%, conduct a discounted cash flow calculation to determine the NPV. What would happen to the NPV of the above project if you compute the expected yearly inflation to be 10% percent for the next 5 years? a) b)Explanation / Answer
Transaction on base year = -45000
Transaction in first year = 40000
Transaction in second year = 40000
Transaction in third year = 40000
1) NPV using discounted cash flow = -45000 + 40000/(1+0.15) + 40000/(1+0.15)^2 + 40000/(1+0.15)^3 = 46329
2)NPV using discounted cash flow and inflation = -45000 + 40000*(1+0.1)/(1+0.15) + 40000*(1+0.1)^2/(1+0.15)^2 + 40000*(1+0.1)^3/(1+0.15)^3 = 64864.39
The NPV increases when the inflation factor is taken into consideration.
Please Like and provide reviews in comments. :-)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.