A refrigerator of mass 100kg has coefficient of friction with the floor of mu a
ID: 3529472 • Letter: A
Question
A refrigerator of mass 100kg has coefficient of friction with the floor of mu a = 0.60 and mu k = 0.40. A walkman pushes the refrigerator with horizontal force Fw in the three cases in order of greatest friction force created between the refrigerator and floor.Explanation / Answer
2) tan (theta) = tan 30 = 0.577 > (u) = 0.25 so motion is not possible Answer is D 3) T = mg sin(theta) = mg sin 30 = 0.5 mg 4) Constant speed implies net force = 0 so we get D-uMg=0 So option E is correct 5) 20 revolutions per minute 20 revolutions - 60 sec For 1 sec 20/60 = 0.333
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.