Assume monetary benefits of and information system of $40,000 the first year and
ID: 3537534 • Letter: A
Question
Assume monetary benefits of and information system of $40,000 the first year and increasing benefits of $10,000 a year for the next five years (year 1 = $50,000, year 2 = $60,000, year 3 = $70,000, year 4 = $80,000, year 5, = $90,000). One-time development costs were $80,000 and recurring costs were $45,000 over the duration of the system%u2019s life. The discount rate for the company was 11 percent. Using a six-year time horizon, calculate the net present value of these costs and benefits. Also, calculate the overall return on investment and then present a break-even analysis. At what point does break-even occur?
Explanation / Answer
Present value
total benefit = (40+50+60+70+80+90)*1000 = 390000
total cost = 89/100(80 + 45 + 45+ 45+45+45+45)*1000 = 311500
overall return = 78500
let us consider breakeven occurs after x years
so 89/100(80+ 45x)*1000=(40x+10(x-1))*1000
=> 89/100(80+45x) = 50x -10
=> 89*80/100 + 10 = 50x - 89*45x/100
=>81.2 = 9.95x
=> x = 8.160 years
we shall take it as 8 years as an approximate
exact would be 8 years 1 month 28 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.