A retailer needs to find out the best order size for the coming season. The reta
ID: 354435 • Letter: A
Question
A retailer needs to find out the best order size for the coming season. The retail price is $12 per unit of sold product. The ordering cost for each unit is $4. The savage value of each unsold product is $2. The retailer estimates the future demand will be random variable which follows a normal distribution with mean=1000 and standard deviation=100.
What is the retailer’s best order size decision (you don’t need to find the exact value but need to show all steps to find this value, including excel functions needed)
How can you measure the risk in the retailer’s net profit? (You need to show the steps of analysis conceptually)
Explanation / Answer
Retailer’s best order size decision
Given
Cost =4
Price =12
Salvage=2
Cost of Overage (Co) = cost - salvage = $`4 - $2= $ 2
Cost of Underage (Cu) = Price - cost = $ 12- $4 = $ 8
Mean, u= 1000
Standard Deviation, s = 100
STEPS
1. Find critical ratio.
2. Then Find z value using critical ratio
3. Convert Z into order quantity, Q= u + z*standard deviation
1. Critical ratio, F (Q) =Cu/(Cu + Co) =8/(8+2) = 0.8 . Critical ratio offers the service level required. Here it is 85%.
2. Now we find z-value corresponding to critical ratio=0.8000.
If the critical ratio falls between two values in the standard normal distribution table, choose the greater z-statistic. Z-value corresponding to 0.8000 is critical ratio is 0.85
3. Profit-maximizing order quantity
= u + z*standard deviation
=1000+0.85(100)
=1085 units
Measuring the risk in the retailer’s net profit
The real risk is the number of units left over in the inventory. The risk in lost sales is an opportunity cost. So I have not included it here.
We order Q= 1085 units
Expected demand, (mean) µ= 1000(given)
STEP 1
1. Z= (Q-µ)/s =( 1085-1000) / 100=0.85
2. Use z to find L (z) use lost table. L (Z)=L(0.85) = 0.1100
3. Expected lost sales = Standard deviation * L (z) =100*0.1100=11 units
STEP 2
1. Expected sale= µ (expected demand) - expected lost sales = 1000-11 units =989 units
STEP 3
Expected Leftovers = Q – Expected Sale = 1085- 989 = 96 units
Loss due to excess inventory= [(Cost - Salvage value) X Expected leftover inventory]
= = [(4 - 2) X 96] = $192
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.