Assume the initial position of the projectile is (0, 6m), the launch angle is 45
ID: 3550185 • Letter: A
Question
Assume the initial position of the projectile is (0, 6m), the launch angle is 45o. Suppose there is a target located at (400m, 115m).
a) Using the solve function in MATLAB, find the initial velocity, V0, required to hit the target and find the time of impact with the target. Hint: solve the two motion equations simultaneously plugging in all known values
Assume the initial position of the projectile is (0, 6m), the launch angle is 45o. Suppose there is a target located at (400m, 115m). Using the solve function in MATLAB, find the initial velocity, V0, required to hit the target and find the time of impact with the target. Hint: solve the two motion equations simultaneously plugging in all known values - the only unknowns should be the two variables that you are solving for. Verify your solution by plotting the target and the projectile path. Turn in your plot and the associated MATLAB commands.Explanation / Answer
clc clear all x0= 0; y0=6; xt=400; yt=115; theta = deg2rad(45); g=9.81; syms t v S = solve(-0.5*g*t^2 + v*sin(theta)*t+y0 == yt, v*cos(theta)*t+x0 == xt) P = [S.t S.v] Q=simplify(P(2)) Initialvelocity = Q % not putting a ; after line will print the line when u run the program for j=1:1:2000 t1=j/10; y(j)= -0.5*g*t1^2+Q*sin(theta)*t1+y0; x(j)= Q*cos(theta)*t1+x0; end plot (x,y) % velocity , I am getting -ve so I suppose there is some data provided wrong .please check
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.