Assume the initial position of the projectile is (0, 6m), . Suppose there is a t
ID: 3550188 • Letter: A
Question
Assume the initial position of the projectile is (0, 6m),
. Suppose there is a target located at (400m, 115m).
Assuming the same initial projectile position and target position given in Problem 3, find the initial velocity and launch angle required so that the time to impact the target is exactly 15 seconds. Include results and MATLAB commands. Verify solution with a plot.
y = -1/2 . gt2 + v0sin(theta)t + y0 x = v0cos(theta)t + x0| g = 9.81 m/s2 Assume the initial position of the projectile is (0, 6m), Suppose there is a target located at (400m, 115m). Assuming the same initial projectile position and target position given in Problem 3, find the initial velocity and launch angle required so that the time to impact the target is exactly 15 seconds. Include results and MATLAB commands. Verify solution with a plot.Explanation / Answer
clc;
clear all ;
close all;
g=9.81;
y_0=6;
x_0=0;
t_0=15;
%% calculating time
syms V ;
syms x;
V_0=solve(((115-y_0+.5*g*t_0^2)^2+400^2-V^2*t_0^2),V);
%% calcuating projection angles
syms theta;
theta_0=180*solve(400-85.1263*cos(theta)*15,theta)/3.14;
% plotting y vs x for these two projection angles
Y_1=ezplot(-.5*g*(x/(85.1263*cos(71.7806*3.14/180)))^2+x*tan(71.7806*3.14/180)+y_0,[0,400]);
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.