Design a backup strategy for a computer system.One option is to use plug-in exte
ID: 3563722 • Letter: D
Question
Design a backup strategy for a computer system.One option is to use plug-in external disks, which cost $150 for each 500 GB drive. Another option is to buy a tape drive for $2500, and 400 GB tapes for $50 a piece. (These were realistic prices in 2008). A typical backup strategy is to have two sets of backup media onsite, with backups alternatively written on them so incase the system fails while making a backup, the previous version is still intact. There's also a third set kept offsite, with the offsite set periodicallyswapped with an on-site set.
a. Assume you have 1 TB (1000GB) of datato bacp u. How much would a diskl backup system cost?
b. How much would a tape backup system cost for 1TB?
c. How large would each backup have to be in order for a tape strategy to be less expensive?
d. What kind of backup strategy favours tapes?
Explanation / Answer
a) The number of sets=3
A data disk backup cost = (150/500)*1000*3
=0.3*1000*3
=$900
b) Tape backup system cost for 1TB= 2500+(50/400)*1000*3
=2500+0.125*1000*3
=2500+375
=$2875
c) Assume that the required capacity = C GB
Disk cost =(150/500)*C*3
=0.3*C*3 =0.9C
Tape cost =2500+ (50/400)*C*3
= 2500+0.375C
Tape cost is less than disk cost so that can be shown as
2500+0.375C< 0.9C
0.525C>2500
C>4761.9
d) For large amount data, tapes are favored.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.