A service process has five steps. Every customer must go through Step 1, Step 2,
ID: 356651 • Letter: A
Question
A service process has five steps. Every customer must go through Step 1, Step 2, Step 3, Step 4, and Step 5. Step 1 has a capacity of 7.34 customers per hour, Step 2 has a capacity of 9.92 customers per hour, Step 3 has a capacity of 9.63 customers per hour, Step 4 has a capacity of 9.4 customers per hour, and Step 5 has a capacity of 7.7 customers per hour The process operates 8 hours per day. Use at least 4 decimals in calculation and answer. You must show your calculation steps on your spreadsheet. What is the cycle time of the service process in minutes per customer? The cycle time is 10.9116 x minutes per customer.Explanation / Answer
To be calculated:
Cycle time of the service process
Given values:
Capacity of Step 1 = 7.34 customers per hour
Capacity of Step 2 = 9.92 customers per hour
Capacity of Step 3 = 9.63 customers per hour
Capacity of Step 4 = 9.4 customers per hour
Capacity of Step 5 = 7.7 customers per hour
Total operating time = 8 hours per day
Solution:
The time to serve one customer at each step is calculated as;
Capacity of Step 1 = 7.34 customers per hour
Time taken to serve one customer at Step 1 = 60 minutes / 7.34 = 8.1744 minutes per customer
Capacity of Step 2 = 9.92 customers per hour
Time taken to serve one customer at Step 1 = 60 minutes / 9.92 = 6.0484 minutes per customer
Capacity of Step 3 = 9.63 customers per hour
Time taken to serve one customer at Step 1 = 60 minutes / 9.63 = 6.2305 minutes per customer
Capacity of Step 4 = 9.4 customers per hour
Time taken to serve one customer at Step 1 = 60 minutes / 9.4 = 6.3830 minutes per customer
Capacity of Step 5 = 7.7 customers per hour
Time taken to serve one customer at Step 1 = 60 minutes / 7.7 = 7.7922 minutes per customer
In an assembly line, the Cycle Time of the service process is the maximum of service time of the individual steps.
Cycle Time (CT) = Maximum (Step 1, Step 2, Step 3, Step 4, Step 5)
Cycle Time (CT) = Maximum (8.1744, 6.0484, 6.2305, 6.3830, 7.7922)
Cycle Time (CT) = 8.1744
The Cycle Time = 8.1744 minutes per customer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.