This is under Operations Management or Operations Research of Industrial Enginee
ID: 358300 • Letter: T
Question
This is under Operations Management or Operations Research of Industrial Engineering. Topic is called Queueing Theory. Manufacturing Systems Modeling and Analysis Second Edition. Please do process.
4.4. Consider a job with processing time distribution parameters E[T] - 3 hours and C2T] 2. The machine breakdown and repair time characteristic parameters are: EF] EIR] 1 hr and CR] 1 7 hr and C2[F]-1, (C[F] is required to be 1) Find the parameters of the effective processing time: E [Tej, vlzj, and C27Explanation / Answer
Given,
E[T]=3 Hrs
C2[T]=2
E[F]=7 Hrs
C2[F]=1
E[R]=1 Hrs
C2[R]=1
Step 1: Calculate processor availability a:
a= E[F] / (E[F]+ E[R]) = 7/(7+1)=7/8 = 0.875
Step 2: Calculate E[Te]:
E[Te]= E[T]/a = 3/0.875 = 3.428 hrs
Step 3: Calculate C2[Te]:
C2[Te]= C2[T] + (((1+C2[R])a(1-a)E[R])/E[T])
= 2 + (((1+1)*0.875* 0.125 * 1)/3)
= 2.0729
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.