Given the following information, formulate an inventory management system. The i
ID: 361614 • Letter: G
Question
Given the following information, formulate an inventory management system. The item is demanded 50 weeks a year Item cost Order cost Annual holding cost (%) Annual demand Average demand $ 7.00 $ 261.00 34 27,800 Standard deviation of weekly demand Lead time Service probability 20 per week 3 weeks 99% % of item cost 556 per week a. Determine the order quantity and reorder point. (Use Excel's NORMSINV) function to find the correct critical value for the given a-level. Do not round intermediate calculations. Round "z" value to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.) 2469.27 units Optimal order quantity Reorder point units b. Determine the annual holding and order costs. (Round your answers to 2 decimal places.) 2938.43 Holding cost Ordering cost 2938.44 c. Assume a price break of $55 per order was offered for purchase quantities of 2,100 or more units per order. If you took advantage of this price break, how much would you save annually? (Round your answer to 2 decimal places.) Annual savingsExplanation / Answer
Given are :
Average weekly demand = m = 556 per week
Standard deviation of weekly demand = Sd = 20 per week
Lead Time = L = 3 weeks
Service probability = 99% ( i.e. 0.99)
Hence, Standard deviation of demand during lead time
= Standard deviation of weekly demand x Square root ( Lead time )
= 20 x Square root ( 3 )
= 20 x 1.732
=34.64
Corresponding Z value for service probability of 0.99 = NORMSINV ( 0.99) = 2.3263
Therefore ,
Safety stock
= Z value x Standard deviation of demand during lead time
= 2.3263 x 34.64
= 80.583 ( 81 rounding to nearest whole number )
Therefore , Safety stock = 81 units
Reorder point will be calculated as :
Reorder point = Average weekly demand x Lead time ( weeks ) + Safety stock
= 556 x 3 + 81
= 1668 + 81
= 1749
REORDER POINT = 1749 UNITS
Optimal order quantity = 2469.27 units
Annual demand = 27800
Therefore , number of orders in a year = 27800 / 2469.27 = 11.258
Since price break per order is applicable for order quantity > 2100, this price break is available for optimal order quantity of 2469.27
Given, Price break per order = $ 55
Therefore , total annual savings
= Price break per order x Number of orders
= $55 x 11.258
= $619.19
TOTAL ANNUAL SAVINGS = $619.19
REORDER POINT = 1749 UNITS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.