Jan Kottas is the owner of a small company that produces electric knives used to
ID: 362573 • Letter: J
Question
Jan Kottas is the owner of a small company that produces electric knives used to cut fabric. The annual demand is for 8,000 knives, and Jan produces the knives in batches. On average, Jan can produce 150 knives per day; during the production process, demand has been about 40 knives per day. The cost to set up the production process is $100, and it costs Jan $0.80 to carry a knife for 1 year. How many knives should Jan produce in each batch? Jan should produce knives in each batch round your response to the nearest whole number ).Explanation / Answer
Annual demand (D) = 8000 knives
Production rate (p) = 150 knives per day
Demand rate (d) = 40 knives per day
Setup cost (S) = $100
Holding cost (H) = $0.80
Economic production quantity = sqrt of {2DS/H [1-(d/p)]}
= sqrt of {(2x8000x100)/0.80[1-(40/150)]}
= sqrt of {2000000(1-0.27)
= sqrt of (2000000 x 0.73)
= sqrt of 1460000
= 1208 knives
Jack should produce 1208 knives in each batch
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.