Lindsay Electronics, a small manufacturer of electronic research equipment, has
ID: 363429 • Letter: L
Question
Lindsay Electronics, a small manufacturer of electronic research equipment, has approximately
7,500
items in its inventory and has hired Joan Blasco-Paul to manage its inventory. Joan has determined that
9%
of the items in inventory are A items,
40%
are B items, and
51%
are C items. She would like to set up a system in which all A items are counted monthly (every
19
working days), all B items are counted quarterly (every
60
working days), and all C items are counted semiannually (every
123
working days). How many items need to be counted each day?
The total number of items that need to be counted each day is
nothing
items (round your response to the nearest whole number)
Explanation / Answer
Total number of items = 7500
Count of A items = 9% of 7500 =675
Count of B items = 40% of 7500 = 3000
Count of C items = 51% of 7500 = 3825
Joan Balsco-Paul needs a inventory counting systems and as per the counting days the following would be the count for each item.
Item A = 675/19 = 35
Item B = 3000/60 = 50
Item C = 3825/123 = 31
Note : The answer is rounded off to integrals.
Total number of items to be calculated per day = 35+50+31 = 116
Please let me know if you have any questions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.