At Quickie Car Wash, the wash process is advertised to take less than 8 minutes.
ID: 366395 • Letter: A
Question
At Quickie Car Wash, the wash process is advertised to take less than 8 minutes. Consequently, management has set a target average of 440 seconds for the wash process. Suppose the average range for a sample of 9 cars is 10 seconds. Use the accompanying table to establish control limits for sample means and ranges for the car wash process. Click the icon to view the table of factors for calculating three-sigma limits for the x-chart and R-chart. seconds and the LCLR equals seconds. (Enter your responses rounded to two The UCLR equals decimal places.)Explanation / Answer
The given data is
Xdouble bar = 440 seconds
R bar = 10 seconds
For Sample size of 9, A2=0.337, D3=0.184 and D4=1.816
Now, we calculate the limits:
UCL = Xdouble bar + A2*Rbar = 440 + 0.337 * 10 = 443.37 seconds
LCL = Xdouble bar - A2*Rbar = 440 - 0.337 * 10 = 436.63 seconds
Now, the limits for R Chart
UCLr = D4*Rbar = 1.816 * 10 = 18.16 seconds
LCLr = D3*Rbar = 0.184 *10 = 1.84 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.