Campus Publishing prints textbooks written by faculty and distribute around the
ID: 366792 • Letter: C
Question
Campus Publishing prints textbooks written by faculty and distribute around the world. The Business English book is particularly popular and has annual sales of 100,000 copies per year. Printing each copy of the book costs $60. The author is encouraged to come up with revisions (i.e., new editions) to cater to consumer needs. Each revision will require $250,000 for a new typeset of the book. After a new edition is released, its sales value is discounted at a rate of $2 every 3 months. How frequently should new editions be published?
Explanation / Answer
We can think of this problem as a continuous review inventory model
The demand is uniform and constant, therefore EOQ model can be used to determine the optimal print run.
Annual sales, D = 100,000
Setup cost, K = $ 250,000
Holding cost, H = 2*4 = $ 8 per year (sales discount is analogous to holding cost)
Optimal print run, EOQ = (2*D*K/H) = (2*100000*250000/8) = 79056
Frequency of publishing = 79056/10000*12 = 9.5 months
New editions should be published roughly every 9.5 months
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.