Assignments: MANA-53xyD chapter 7 Homework 9Operations Managemer ×eproblem 10-21
ID: 368497 • Letter: A
Question
Assignments: MANA-53xyD chapter 7 Homework 9Operations Managemer ×eproblem 10-21f The Avex × Recycle Bi C ezto.mheducation.com/hm.tpx A cafeteria serving line has a coffee urn from which customers serve themselves. Arrivals at the urn follow a Poisson distribution at the rate of 2.5 per minute. In serving themselves, customers take about 22 seconds, exponentially distributed Acrobat Reader D a. How many customers would you expect to see on the average at the coffee urn? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Brother Utilities Average no of customers b. How long would you expect it to take to get a cup of coffee? (Round your answer to 2 decimal places.) Expected time minute() c. What percentage of time is the urn being used? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.) Percentage of time d. What is the probability that three or more people are at the coffee urn? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.) Probability ENG Norton 4:57 PM 11/20/2017Explanation / Answer
Given are :
Arrival rate = a = 2.5 / minute
Service rate ( @ 22 seconds per customer ) = s = 60 / 22 per minute = 2.727 per minute
Average number of customers at coffee urn
= Average number of customers waiting to be served + Average number of customers taking service at coffee urn
= a^2 / s x ( s– a ) + a/ s
= 2.5 x 2.5 / 2.727 x ( 2.727 – 2.5) + 2.5/2.727
= 10.096 + 0.916
= 11.012
Time one would expect to get a cup of coffee ( in minutes )
= Average time for waiting in the queue + Average time for getting served
= 2.5 / 2.727x ( 2.727 – 2.5) + 1/ 2.727
= 4.038 + 0.366
= 4.404 minutes
Percentage of time Urn is being used
= a/s x 100
= ( 2.5 x 22/60) x 100
= 91.66%
Probability that there are ZERO people at the coffee urn
= Po
= 1 – a/s
= 1 – 2.5 x 22/60
= 1 – 0.916
= 0.084
Probability of 1 customer in the system
= P1
= ( a/s) x Po
= 0.916 x 0.084
= 0.077
Probability of 2 customers in the system
= ( 0.916)^2 x 0.084
= 0.070
Hence,
Probability that there are less than 3 people in the coffee urn
= Probability of zero customer at the coffee urn + Probability of 1 customer at the coffee urn + Probability of 2 customers at the coffee urn
= 0.084 + 0.077 + 0.070
= 0.231
Hence , Probability that three or more people are at the coffee urn
= 1 – Probability that there are less than 3 people at the coffee urn
= 1 – 0.231
= 0.769
AVERAGE NUMBER OF CUSTOMERS = 11.012
EXPECTED TIME = 4.404 MINUTES
PERCENTAGE TIME = 91.66 %
PROBABILITY THAT THREE OR MORE PEOPLE ARE AT THE COFFEE URN = 0.769
AVERAGE NUMBER OF CUSTOMERS = 11.012
EXPECTED TIME = 4.404 MINUTES
PERCENTAGE TIME = 91.66 %
PROBABILITY THAT THREE OR MORE PEOPLE ARE AT THE COFFEE URN = 0.769
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.