Your firm uses a continuous review system and operates 52 weeks per year. One of
ID: 369721 • Letter: Y
Question
Your firm uses a continuous review system and operates 52 weeks per year. One of the SKUs has the following characteristics. Refer to the standard normal table for z-values. Demand (D) = 19,600 units/year Ordering cost (S) = $50.00/order Holding cost (H) = $3.00/unit/year > Lead time (L) 3 week(s) Cycle-service level-90% Demand is normally distributed, with a standard deviation of weekly demand of 98 units >Current on-hand inventory is 1,040 units, with no scheduled receipts and no backorders. The item's economic order quantity isunits. (Enter your response rounded to the nearest whole number.)Explanation / Answer
Economic order quantity - sqrt(2*D*S/H)
D - Annual Demand
S- Ordering cost
H - Holding cost per unit
EOQ = sqrt(2*19600*50/3) = 808.29 = 808 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.