16. first have to understand that the question is the fluid velocity would exist
ID: 372841 • Letter: 1
Question
16. first have to understand that the question is the fluid velocity would exist on the nozzles.
Data shows us there are 5 nozzles of 32 inches each one so the result which arrived to us we must to divide it by 5.
We have 4000psi which need to introduce 12ppg each time into by the nozzles a velocity at 600gpm still get finish.
4000/5= 800psi for each nozzle
Now convert the psi to ppg :
800/12=66.67ppg
The inicial velociy is 600gpm to acept the teory, so we need to comparate the ppg for gpm:
66.67/600=0.11 what means a porcentage of a minute , now we have to multiply on 60 ( 1 minute= 60 seconds)
0.11*60=6.67
The result is 6.67ft/sec
17.Use the same operatings:
400/5=800
800/12=66.67
500/66.67=0.1334
0.1334*60=8.004
Explanation / Answer
Develop the "Current State" section of the A3 plan using a mass production approach for hydraulic gear pump
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.