Answer C: Increased by 40%. Explanation Suppose annual demand (D) = 2000 units F
ID: 372980 • Letter: A
Question
Answer C: Increased by 40%.
Explanation
Suppose annual demand (D) = 2000 units
Fixed cost per order (K) = $4.5
Annual holding cost per unit (h) = $5.5
Economic Order Quantity= square root of (2DK/h)
= square root of (2*2000*4.5/5.5)
= square root of (3272.73)
=57.21
If the annual demand (D) is increased by 100% that means the new figure of annual demand is = 4000 units
So the EOQ*= square root of (2DK/h) -------here D is 4000 units rest all are same
= square root of (2*4000*4.5/5.5)
= square root of (6545.45)
=80.90
The difference between the EOQ with 4000 units and 2000 units is
EOQ*-EOQ= increase in EOQ
80.90-57.21=23.69
The calculate the percentage= (23.69/57.21) * 100
0.41*100
41% increase approx. So its nearby 40% the right answer is option C 40%
Explanation / Answer
If annual demand increases by 100%, the average inventory held in a system governed by the
EOQ model is:
A) decreased by 50%. C) increased by 40%.
B) decreased by 100%. D) increased 100%.
please explain and i will give thubs up
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.