The supply manager at a dishwasher manufacturer is assessing the company should
ID: 376518 • Letter: T
Question
The supply manager at a dishwasher manufacturer is assessing the company should purchase the pump from a supplier or assemble the pump in-house. Forecasts suggest that 15,000 pumps are needed per year. The annual fixed costs to assemble the pumps are $120,000 per year. The variable costs per unit to assemble the pump are $25/unit. The pumps can be purchased for $30/unit.
a. Compute the total annual cost for insourcing and outsourcing the pumps.
b. Which option would you prefer?
Insource Outsource
Explanation / Answer
Solution :
A : Total Cost for insourcing : Fixed + Variable Cost = 120,000 + 15000*25 = 495,000
Total Cost for outsourcing : 15000*25 = 450,000
B : Better option is Outsourcing
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.