Arrow Distributing Corp likes to track inventory by using weeks of supply as wel
ID: 376727 • Letter: A
Question
Arrow Distributing Corp likes to track inventory by using weeks of supply as well as by inventory turnover Arrow Distributing Cor Net Revenue Cost of sales Inventory Total assets $16,200 $14,240 $930 $8 340 a) What is its weeks of supply? weeks (round your response to two decimal places b) What percent of Arrow's assets are committed to inventory? % enter your response as a percentage rounded two decimal places) c) What is Arrow's inventory turnover? times per year round your response to two decimal places d) Suppose a manufacturer has an inventory turnover of 135 times per year Arrow's supply chain performance relative to the manufacturers, as measured by inventory turnover, is r in each of the answer boxesExplanation / Answer
There are 52 weeks in a year
a. Weeks of supply = Investment on inventory / (Weekly cost of goods /52)
Putting the values = 930 /(14240/52) = 930/273.84 = 3.39
b. Percentage invested in inventory = (Total inventory investment/ Total Asset)*100
Putting values:
= 930/8340 = 0.1115 * 100 = 11.15%
c. Inventory turnover = Cost of goods/ Inventory investment
Putting values:
= 14240/930 = 15.31
d. Arrow inventory turnover is 15.31 is better than manufacture who has turnover of 13.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.