The Electric Sheep Division of Block C Enterprises is considering the purchase o
ID: 379386 • Letter: T
Question
The Electric Sheep Division of Block C Enterprises is considering the purchase of a new, high quality coating machine for processing end effectors. Two machines are under discussion. Machine A has a purchase price of $400000 and a unit coating cost of $7.50. Machine B has a purchase price of $800000 and a unit coating cost of $1.20. The current value added for the items to be produced on these machines is $10. Both machines have an expected life of 5 years with no salvage value. Determine the annual volume for the breakeven point between the two machines (i.e., where the two machines have the same annual cost)?
Explanation / Answer
Total cost for Machine A & B over 5 years = Initial cost + unit cost
let breakeven volume be x
for machine A:
400000 + 7.5*x
for machine B:
800000 + 1.2*x
since the total cost is same
400000 + 7.5x = 800000 + 1.2x
7.5x -1.2x = 800000 - 400000
6.3x = 400000
x = 63492.06 = 63492 units for 5 years
annual volume = 63492/5 = 5291.0053 = 5291 units annually
annual volume for break even oint between two machines = 5291 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.