Money in your pocket Suppose that on average, you spend $200 per week at a const
ID: 379856 • Letter: M
Question
Money in your pocket Suppose that on average, you spend $200 per week at a constant rate over the week. You only have a saving account and pay all your bills in cash. The only opportunity you have to get to the bank is at your lunch hour. You estimate the inconvenience of running the errand at $5 per trip. By taking money from your saving account you forgo interest rate 3% per week. How often should you go to bank? How much money should you get each time? Demand rate Fixed ordering cost Unit holding cost EoOExplanation / Answer
Demand rate (D) = 200 per week or 200*52 = 10400 per year
Ordering cost (S) = 5 per trip
Unit Holding cost (H) = 3%*Price per unit = 1*3% = 0.03 $ per unit
EOQ = sqrt(2*D*S/H) = sqrt(2*10400*5/0.03) = 1862$
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.