A project being analyzed by PERT has 55 activities, 8 of which are on the critic
ID: 380487 • Letter: A
Question
A project being analyzed by PERT has 55 activities, 8 of which are on the critical path. If the estimated time along the critical path is 125 days with a project standard deviation of 15 days, find the project deadline that gives this project a 33% chance of on-time completion. (Use NORMAL CURVE AREAS table in APPENDIX I of the textbook.)
Select one:
a. from 118.46 to 118.58 days
b. from 118.34 to 118.46 days
c. from 118.58 to 118.7 days
d. from 118.22 to 118.34 days
e. from 118.1 to 118.22 days
Explanation / Answer
a. from 118.46 to 118.58 days
For 33% chance of on-time completion, F(z) = 0.33
z = NORMSINV(0.33) = -0.4307
Project deadline (t) = + z = 125 + -0.4307*15 = 118.54 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.