A producer can produce a product at a variable cost per unit of $6. The producer
ID: 380772 • Letter: A
Question
A producer can produce a product at a variable cost per unit of $6. The producer can sell the product for $10 each. If the fixed cost is $90,000
a. How many units must the producer sell to break-even?
b. What is revenue at 20,000 units? What is total cost at 20,000 units?
c. How many units must the producer sell in order to earn a profit of $60,000?
d. If the producer believes price can be raised without reducing the quantity you found in part c, what should the new price be to earn a profit of $75,000?
Explanation / Answer
Fixed cost (FC) = 90000
Variable cost (VC) = $6 per unit
Revenue (R) = $10 per unit
a) Break even point in units = FC / (R - VC)
= 90000 / (10-6)
= 90000/4
= 22500 units
So the producer must sell 22500 units to break even.
b) If Quantity of output (Q) = 20000 units,
Revenue = Q x R = 20000 x $10 = $200000
Total cost = FC + (Q x VC) = 90000 + (20000 x 6) = $90000 + $120000 = $210000
c) profit (P) = $60000
P = Q(R-VC) - FC
=> 60000 = Q(10-6)-90000
=> 60000 = 4Q - 90000
=> 4Q = 60000+90000
=> 4Q = 150000
=> Q = 150000/4
=> Q = 37500
So in order to earn a profit of $60000 the producer must sell 37500 units
d) Quantity (Q) = 37500 units
Profit (P) = $75000
P = Q(R-VC) - FC
=> 75000 = 37500(R-6)-90000
=> 75000 = 37500R - 225000 - 90000
=> 75000 = 37500R - 315000
=> 37500R = 75000+315000
=> 37500R = 390000
=> R = 390000/37500
=> R = 10.4
So the new price should be $10.4 per unit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.