Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given the attached image, and:h Host A converts analog to digital at a = 42 Kbps

ID: 3817957 • Letter: G

Question

Given the attached image, and:h Host A converts analog to digital at a = 42 Kbps Link transmission rate R = 3.8 Mbps Host A groups data into packets of length L = 57 bytes Distance to travel d = 846 km Propagation speed s = 2.5 x 108 m/s Host A sends each packet to Host B as soon as it gathers a whole packet. Host B converts back from digital to analog as soon as it receives a whole packet. How much time elapses from when the first bit starts to be created until the conversion back to analog begins? Give answer in milliseconds (ms) to two decimal places, normal rounding

a Kbps L Bytes Host A transmission rate R Host B

Explanation / Answer

Given analog to digital conversion rate is = a = 42 Kbps.

         Link transmission rate is = R = 3.8 Mbps.

         Length of the packet is = L = 57 bytes.

         Distance to travel is = d = 846 km.

         Propagation speed is = s = 2.5 x 108 m/s

       Time elapsed from when the first bit starts to be created

       until the conversion back to analog begins is

                             =

              Analog to digital conversion time

                 +

      Transmission time

   +

Propagation time    

Here Analog to digital conversion time is = 57 B / 42Kbps

                                                            = 57 * 8 / 42K

                                                            = 10.86 / K

                                                            = 10.86 / 103

                                                           = 10.86 * 10-3 = 10.86 ms

      Hence Analog to digital conversion time is = 10.86 ms.

     Transmission time is = L / R

                                     = 57B / 3.8 * 106

                                                 = 57 * 8 / 3.8 * 106                                                 

                                     = 12 * 10-5 = 0.12 ms

      Hence Transmission time is = 0.12 ms.

      Propagation time is = d / v

                                     = 846 * 103 / 2.5 x 108

                                                 = 338.4 / 105                                                 

                                     = 338.4 * 10-5 = 3.38 ms

      Hence Propagation time is = 3.38 ms.

Hence Time elapsed is = 10.86 + 0.12 + 3.38 = 14.36 ms.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote