3. Estimate the capacity requirements for a single produect n our company we hav
ID: 383112 • Letter: 3
Question
3. Estimate the capacity requirements for a single produect n our company we have a machine avaliable for 220 days per year at 7.5 hours per day We foresee bter of 10% for u ected eve and maner ace ons machine we wil produce 50,000 parts, every part takes 2 minutes to produce How many machines will we need to cover our production? 4 Estimate the capacity requirements for a series of products We consider the same machine for production and avaiability as belore.Now we add two products to the production line and we produce as displayed in the table below 0,000 30 minute 45 minutesExplanation / Answer
PLEASE FIND ANSWER TO QUESTION #4:
Gross available time of a machine in a year = 7.5 hours / day x 220 days = 1650 hours
Net available time of a machine in a year after accounting for 10% buffer = 90% of 1650 hours = 1485 hours
Calculation for product A :
Quantity to be produced = 50000
Batch size = 200
Number of batches = Quantity of product / Batch size = 50000/200 = 250
Total set up time = Time per set up x Number of batches = 30 X 250 = 7500 minutes
Total production time = Production time / unit x Quantity = 2 x 50000 = 100,000 minutes
Total time = Total set up time + Total production time = 7500 + 100,000 = 107500 minutes
Calculation for product B :
Quantity to be produced = 25000
Batch size = 500
Number of batches = Quantity of product / Batch size = 25000/500 = 50
Total set up time = Time per set up x Number of batches = 60 x 50 = 3000 minutes
Total production time = Production time / unit x Quantity = 5 x 25000 = 125,000 minutes
Total time = Total set up time + Total production time = 3000 + 125000 = 128,000 minutes
Calculation for product C :
Quantity to be produced = 75,000
Batch size = 1000
Number of batches = Quantity of product / Batch size = 75000/1000 = 75
Total set up time = Time per set up x Number of batches = 45 x 75 = 3375 minutes
Total production time = Production time / unit x Quantity = 1 x 75000 = 75000 minutes
Total time = Total set up time + Total production time = 3375 + 75000 = 78375 minutes
Thus total time required for all 3 products
= 107500 + 128000 + 78375
= 313875 minutes
= 313875/60 hours
= 5231.25 hours
Thus number of machines required
= Total time required for all 3 products / Net available time of a machine in a year
= 5231.25 / 1485
= 3.52 ( 4 rounded to next higher whole number )
4 NUMBER OF MACHINES WILL BE REQUIRED
4 NUMBER OF MACHINES WILL BE REQUIRED
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.