A company has the following product information: Buy Product Produce Semi-Automa
ID: 383451 • Letter: A
Question
A company has the following product information:
Buy Product Produce Semi-Automated Produce Fully Automated
Fixed cost ------- $150,000 $200,000
Variable cost $20.00 $18.00 $15.00
What should the company do regarding this product, purchase, produce semi-automated or produce fully automated?
At what volume would the company be indifferent to buying the product or producing it semi-automated?
Explanation / Answer
based on the demand of the product, the company can decide wether it should buy or produce.
suppose if the demand is more than 75,000 units, then it is better to go for produce semi-automated, if the demand is for more than 145,000 units, it is better to go for fully produce.
at 75000 units the buying cost of the products= 75000*20= $1,500,000
at the same production, the total cost is= 150,000+ (75,000*18)= 150,000+1,350,000= $1,500,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.