Order cost=70 Unit cost=25 Holding cost =, 2 x 25 =5 Annual demand =3000 Part B-
ID: 384172 • Letter: O
Question
Order cost=70
Unit cost=25
Holding cost =, 2 x 25 =5
Annual demand =3000
Explanation / Answer
Make Policy
Annual demand, D =3000
Manufacturing cost, C = 27
Holding cost, H =0.2 x 27 = 5.4
Annual Production, P = 12*1000 units per month = 12000 units per year
Setup cost, S = 8 hour * 50 per hour = 400
15) Optimal production quantity as per EPQ model, Q = (2DS/(H*(1-D/P)))
= (2*3000*400/(5.4*(1-3000/12000)))
= 770
16) Production runs per year, N = D/Q = 3000/770 = 3.9
17) Duration of each production run = 770/1000 = 0.77 month
18) Maximum inventory, V = Q*(1-D/P) = 770*(1-3000/12000) = 578
19) Total cost Make Policy = N*S + (V/2)*H + D*C = 3.9*400 + (578/2)*5.4 + 3000*27 = 84,120
20)
Buy policy
Unit cost, C =25
Holding cost, H =0.2 x 25 = 5
Order cost, S =70
Q = (2DS/H) = (2*3000*70/5) = 290
Total cost of Buy policy = (D/Q)*S + (Q/2)*H + D*C = (3000/290)*70 + (290/2)*5 + 3000*25 = 76,449
Total cost of Buy policy is lesser than that of Make policy. Therefore, company should Buy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.