A North Face retail store in Chicago sells 120 jackets per week. Each jacket cos
ID: 384474 • Letter: A
Question
A North Face retail store in Chicago sells 120 jackets per week. Each jacket costs the store $100 and the company has an annual holding cost of 20 percent. The fixed cost of a replenishment order (including transportation) is $100. The store currently places a replenishment order every month for 550 jackets.
For all questions that follow, round your answers to two (2) decimal places.
A- What is the annual holding cost?
B- What is the annual ordering cost?
C- What is the annual total cost including the purchasing cost?
D- If the retail store wants to minimize the annual total inventory cost, what order size do you recommend?
E- How much would the optimal order quantity reduce the annual total inventory cost relative to the current policy?
Explanation / Answer
A- Annual holding cost=550/2*0.20*12=$660
B- Annual ordering cost= $100*12=$1200
C-Annual total cost=$660+$1200+$550*12*$100=$661,860
D-Optimal order= (2*52*120*100)/20=1,248,000/20=249.79=250
E=Total inventory cost =250/2*0.20+6240/250*100+6240*100=$25+$2500+$624,000= $626,525
Saving due to new policy=$661,860-$626,525=$35,335
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.