Suppose that an auto part in a manufacturer\'s inventory has the following chara
ID: 387973 • Letter: S
Question
Suppose that an auto part in a manufacturer's inventory has the following characteristics:
------------------------------------------------------------
Forecast of demand = 900 cases per week
Forecast error, std. dev. = 125 cases per week
Lead time = 4 weeks
Carrying costs = 30% per year
Purchase price, delivered = $60 per case
Replenishment order cost = $40 per case
Stockout cost = $10 per case
Probability of being in stock during the lead time = 85%
-------------------------------------------------------------
(These questions are from the information above.)
The manufacturer uses ROP method to control the inventory of this item. The manufacturer operates 52 weeks a year.
1.) What is the economic order quantity?
2.) What is the reorder point?
3.) What's the expected number of units out of stock annually?
4.) What is the annual service level?
5.) What's the total annual cost including annual fixed ordering cost, inventory holding cost, and stockout cost?
6.) If the lead time is normally distributed with a standard deviation of 0.5 weeks, what's the ROP?
Explanation / Answer
Economic Order Quantity calculation formula is- Square Root of [(2 x Demand x Ordering Costs) /Carrying Cost]
Demand forecast = 900 cases per week. Yearly = 900*52 = 46800 cases
Replenishment ordering cost= $40 per case
Carrying cost = 30% i.e. .3
Economic Order Quantity is = Square Root of [(2*900*40)/.3] = 489.89
Reorder Point
Reorder point: The reorder point is the time when the next order should be placed.
Reorder Point = Average usage rate x Lead time)
Reorder Point = 900*4 = 3600
Expected number of units out of stock annually?
= 46800*.15 = 7020.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.