You drop a 2.50 kg textbook to a friend who stands on the ground at distance D =
ID: 3892359 • Letter: Y
Question
You drop a 2.50 kg textbook to a friend who stands on the ground at distance D = 10.0 m below. Your friend's outstretched hands are at distance d = 1.50 m above the ground.
(a) How much work Wg does the gravitational force do on the book as it drops to her hands?
(b) What is the change U in the gravitational potential energy of the textbook-Earth system during the drop?
(c) If the gravitational potential energy of that system is zero at ground level, what is its potential energy U when the textbook is released?
(d) If the gravitational potential energy of that system is zero at ground level, what is its potential energy U when the textbook reaches the hands?
(e) How much work Wg is done on the textbook by its weight as it drops to your friend's hands if U is 100 J at the ground level.
(f) What is the change U in the gravitational potential energy of the textbook-Earth system during the drop if U is 100 J at the ground level.
(g) Find U at the release point when U is 100 J at the ground level. Incorrect: Your answer is incorrect. J (h) Find U at the hands when U is 100 J at the ground level.
Explanation / Answer
(a) W = mg*h = 2.5*9.8*(10-1.5) = 208.25 J
(b) Change = -W = -208.25 J
(c) P.E = 0+mg*h = 2.5*9.8*10 = 245 J
(d) P.E = 0 + mg*h = 2.5*9.8*1.5 = 36.75 J
(e) Work done remains the same = 208.25 J
(f) Change is also the same = -208.25 J
(g) P.E = 100 + mg*h = 345 J
(h) P.E = 100 + mg*h = 100 + 2.5*9.8*1.5 = 136.75 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.