Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hi. Here\'s two physics questions: 1- (I got 485.1 for the first two, not sure i

ID: 3892448 • Letter: H

Question




Hi. Here's two physics questions:



1- (I got 485.1 for the first two, not sure if they're true)











2-








Thank you all!

A 9.-kg particle moves from the origin to position C, having coordinates x = 5.5 m and y = 5.5 m as shown in the figure. One force on the particle is the gravitational force acting in the negative y direction Using the equation calculate the work done by the gravitational force in going from O to C along the following paths. the purple path (OAC) How much work is done by the gravitational force while the particle moves from O to A? How much work does it while the particle moves from A to C? the red path (OBC) You are correct that the work done for this path should be the same as the work done along the path from part (a). the blue path (OC) You are correct that the work done for this path should be the same as the work done along the path from part (a). Your results should all be identical. Why? The potential energy of a system of two particles separated by a distance r is given by the equation below, where A is a positive constant. Find the radial force F that each particle exerts on the other. (Use any variable or symbol stated above as necessary.)

Explanation / Answer

a) W = -9*9.8*5.5 = -485.1

b) W = -9*9.8*5.5 = -485.1

c)W = -9*9.8*5.5 = -485.1

d) the results should be identiacl becuse gravitaional force isa conservative force. Net work done gy gravity on moving in an enclosed path is zero


2. F = -dU/dr

= 4A/r^5 . the force is repulsive

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote