HelpI I don\'t know why I keep getting a wrong! I tried: 0.14*61 = 8.5 61/0.14 =
ID: 3892645 • Letter: H
Question
HelpI I don't know why I keep getting a wrong!
I tried:
0.14*61 = 8.5
61/0.14 = 437
0.14*0.85= 0.12
and they are all wrong
A sinusoidal wave on a string is described by the wave function y = .14 sin (.85x - 61t) where x and y are in meters and f is in seconds. The mass per unit length of this string is 12. g/m. Determine the speed of the wave. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, m/s Determine the wavelength, m Determine the frequency. 9.7 Hz Determine the power transmitted by the wave.Explanation / Answer
a ) 61/0.85 = 71.765 m/s
b) 2*pi/0.85 = 7.39 m
d) 0.5*0.012*61^2*0.14^2*71.765 = 31.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.