A mass m 1 = 5.4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st
ID: 3892868 • Letter: A
Question
A mass m1 = 5.4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 4 kg. A force of magnitude F = 25 N pulls m1 to the left a distance d = 0.82 m.
1) How much work is done by the force F on the two block system?
2) How much work is done by the normal force on m1 and m2?
3)What is the final speed of the two blocks?
4)How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2?
5)What is the tension in the string?
6)The net work done by all the forces acting on m1 is: (positive, negetive or zero)
7)What is the NET work done on m1?
Explanation / Answer
answer rating percentage100% - 1h 21m left to answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.