A commercial capacitor is to be constructed as shown in the figure below. This p
ID: 3893019 • Letter: A
Question
A commercial capacitor is to be constructed as shown in the figure below. This particular capacitor is made from two strips of aluminum foil separated by a strip of paraffin-coated paper. Each strip of foil and paper is 8.90 cm wide. The foil is 0.00400 mm thick, and the paper is 0.0250 mm thick and has a dielectric constant of 2.70. What length should the strips have if a capacitance of 9.50 ? 10-8 F is desired before the capacitor is rolled up? (Adding a second strip of paper and rolling the capacitor effectively doubles its capacitance by allowing charge storage on both sides of each strip of foil.)
Explanation / Answer
Capacitance
C=KeoA/d
9.5*10^-8 =2.7*(8.85*10^-12)*A/(0.025*10^-3)
A=0.09939 m^2
A=L*W
L*0.089 =0.09939
L=1.1168 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.